این روز ها دستگاه های ویپ کم کم در حال گرفتن جایگاه سیگار هستند و روز به روز تعداد افرادی که برای ترک سیگار روی به استفاده از این دستگاه ها می آورند بیشتر و بیشتر می شود. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و یک ویپ دارید قطعا تا همین لحظه یک بار با ارور ویپ روبرو شده اید. این خطاها تا رمانی که حل نشوند اجازه ویپینگ را به شما نمی دهند. به همین دلیل در این محتوا تصمیم گرفتیم انواع ارورهای ویپ که تقریبا رایج هستند را بررسی کنیم و راه برطرف کردن آن را به شما آموزش بدهیم، پس چند دقیقه از وقت با ارزشتان را در اختیار ما قرار بدهید.

خطای ATOMIZER LOW

شاید تا به حال دیده باشید که روی صفحه نمایش ویپ شما ارور Atomizer Low چشمک بزند! دلیل این ارور چیست؟
این خطا می تواند بسته به نوع مادی که شما استفاده می کنید (به بدنه دستگاه ویپ ماد میگویند) معانی مختلفی داشته باشد. اما معمولا این خطا از مقاومت سیم پیچ نشئت می گیرد و به این معناست که مقاومت سیم پیچ کم تر از مقدار مجاز دستگاه شماست.

به عنوان مثال فرض کنید یک ماد اسموک Alien AL85 دارید و می خواهید روی آن از اتومایزر Uwell Crown 3 استفاده کنید. این اتومایزر شامل یک کویل با مقاومت 0.25 اهم است که برای دستگاه AL85 مناسب است اما اگر آن را روی دستگاهی مثل Eleaf 30w iStick ببندید برای آن خیلی ضعیف می باشد چون این ماد تنها می تواند اتومایزرهایی با مقاوت 0.4 اهم و بیشتر را شناسایی کند.
البته این علت قطعی این ارور نیست و دلایل دیگری مثل کوتاه بودن سیم پیچ، خواندن مقاومت ضعیف، اتصال سست کویل و یا اتصال ناقص 510 اتومایزر به ماد دستگاه هم می توانند وجود داشته باشند.
سریع ترین و آسان ترین راه برای رفع این خطا این است که قبل از خرید اتومایزر مطمئن شوید که با ماد شما کاملا سازگار باشد.
نکات مهم:
در دفترچه راهنمای اکثر ویپ ها محدوده مقاومت سازگار با آنها درج شده است. از این رو بهتر است دفترچه آن را قبل از اتصال هر اتومایزری به دستگاه، با دقت مطالعه کنید.
اگر از کویل های پیش ساخته که تا 0.5 اهم هم می رسند می خواهید استفاده کنید، دقت داشته باشید که مقاومت آنها خیلی هم به حد مجاز دستگاه نزدیک نباشد.
اگر مقاومت سیم پیچ نزدیک به حد وسط محدوده مقاومت دستگاه است و باز هم با این خطا روبرو می شوید بهتر است کویل یدکی دستگاه را تست کنید.
خطای CHECK ATOMIZER
خطای چک اتومایزر ویپ CHECK ATOMIZER هم مثل ارور Atomizer Low، یک خطای کلی است که معمولا به دلیل اتصال ناقص کانکشن 510 اتومایزر به ماد دستگاه رخ می دهد. در واقع وقتی ماد نتواند اتومایزر را شناسایی کند، نمی تواند جریان برق را برای داغ کردن کویل و تولید بخار به سیم پیچ منتقل کند.
در بعضی از دستگاه ها هم وقتی از سیم پیچ کوتاه استفاده شود، مقاومت دستگاه دچار مشکل باشد و یا مکانی که کویل در آن قرار میگیرد کمی جا باز کرده باشد، ارور چک اتومایزر نمایان می شود.
بعضی وقت ها هم این خطا بدون هیچ دلیل به خصوصی رخ می دهد و اجازه ویپینگ را به شما نمی دهد. ?

راه حل خطای چک اتومایزر

اگر جایی باشید و با این خطا روبرو شوید و هیچ ابزاری برای تعمیر نداشته باشید تنها راه حلی که پیش روی شماست این است که اتومایزر را از دستگاه جدا کنید و منطقه کانکشن 510 دستگاه و اتومایزر را بخوبی تمیز کنید و مجددا آن ها را به هم متصل کنید. (البته دقت داشته باشید که اتومایزر خیلی هم سفت بسته نشود.)
بعضی از اتومایزر ها هم هستند که دارای یک پین قابل تنظیم روی اتومایزر هستند. توجه داشته باشید که این پین از بین نرفته باشد.

ممکن هم هست کانکشن 510 دستگاه شما به مرور زمان دچار مشکل شده باشد. برای اطمینان از این مسئله پیشنهاد میکنیم یک اتومایزر دیگر را روی دستگاه تان امتحان کنید. اگر خطا ناپدید شد، مشکل از اتومایزر است اما اگر باز هم با این خطا روبرو شدید، ماد شما دچار مشکل شده است و باید آن را برای تعمیر به یکی از مراکز معتبر ویپینگ ببرید.

خطای RESISTANCE (OHMS) JUMPING

عددی که به عنوان مقاومت روی ماد دستگاه ویپ تان می بینید در واقع یک عدد محاسبه شده است و به عنوان یک معیار عالی نباید به آن نگاه کنید.
فرض کنید یک کویل دست پیچ 0.5 اهم دارید و می خواهید از آن روی یک ماد قابل تنظیم استفاده کنید. اگر ماد ویپ شما مقاومت کویل را حتی تا 0.1 هم کاهش دهد باز عدد 0.5 اهم را بشما نشان می دهد. در بیشتر پک های کویل های دست پیچ، کویل هایی با 0.1 کمتر یا بیشتر از حالت معمول شان وجود دارد. یعنی یک پک 5 تایی از کویل دست ساز 0.5 اهم می تواند شامل کویل هایی با 0.6 و 0.4 اهم هم باشد.

پس اگر مشاهده کردید که اهم مقاومت ویپ تان در حد 0.1 یا 0.2 JUMPING دارد جای نگرانی نیست و می توانید از آن استفاده کنید اما اگر مقاومت دستگاه شما از 0.5 تا 1.5 یا 2.5 اهم JUMPING داشت مشکلی جدی وجود دارد.

زمانی که ویپ اینطور تشخیص بدهد که کویل شما دارای مقاومت زیادی است، ولتاژ بسیار بیشتری تولید می کند و کویل شما خیلی زود می سوزد و از بین می رود چون مقاومت واقعی کویل شما 0.5 است نه 2.5 اهم!!

برای حل این مدل خطای ویپ چه باید کرد؟

طبیعتا بهترین راه برای حل این مشکل عیب یابی است. اولین کاری که باید بکنید این است که ببینید مشکل از ماد دستگاه است یا اتومایزر.
ابتدا اتومایزر را روی یک دستگاه دیگر ببندید. اگر مجددا مقاومت آن پرش داشت با تعویض کویل این مشکی معمولا باید برطرف شود. اما اگر بعد از تعویض کویل باز هم مقاومت دستگاه JUMPING داشت بخش دیگری از اتومایزر نیاز به تعویض دارد.

اگر هم مشکل از اتومایزر نباشد طبیعتا ماد دستگاه است که ایراد دارد. با بستن یک اتومایزر دیگر روی ماد می توان متوجه شد که ایراد از سمت ماد ویپ است (البته امکان این اتفاق بسیار پایین است) و باید آن را برای تعمیر به یک مرکز معتبر ببرید.

خطای NO ATOMIZER CONNECTION

مهم ترین بخش ارتباطی بین اتومایزر و ماد ویپ شما، کانکشن 510 است که هر دو بخش دستگاه شما آن را دارند. بسیاری از دستگاه ها هستند که دارای کانکتور 510 تراز شده هستند اما دستگاه های دیگری هم هستند که به صورت مستقیم نمی توان روی آنها هر اتومایزری را بست و باید از کانکتور 510 استفاده کنید.

در صورتی که یکی از کانکشن های 510 اتومایز یا ماد دچار مشکل باشد این ارور نمایش داده می شود و از کام دهی دستگاه جلوگیری می شود. در این واقع می توانید کانتکور را باز کرده و کمی آن را تمیز کنید و مجددا روی دستگاه ببندید و امتحان کنید. اگر باز هم با این خطا مواجه شدید کانکتور را بیشتر سفت کنید.

توجه داشته باشید نباید مخزن را بیش از حد محکم ببندید چون ممکن است به اتصال 510 ویپ تان آسیب برسانید.

خطای DEVICE TOO HOT

این خطای ویپ چیز به خصوصی نیست و نیازی نیست زیاد نگران آن باشید چراکه به راحتی رفع می شود. همانطور که از نام این دستگاه هم مشخص هست وقتی از دستگاه مدت زیادی استفاده می کنید و به ویپ اجازه خنک شدن نمی دهید و دمای دستگاه بیشتر از بالاترین درجه حرارت میرسد این خطا روی ماد شما ظاهر می شود و برای حفظ ایمنی تا خنک شدن به شما اجازه ویپینگ نمی دهد.

بطور کلی در دو حالت این خطا روی دستگاه نمایش داده می شود:

  • حالت عادی: وقتی برای یک مدت طولانی از ویپ کام بگیرید (به عنوان مثال 10 پاف پشت هم روی ولتاژ بالا) ویپ برای محافظ از دستگاه پیام TOO HOT را به شما نمایش می دهد. پیشنهاد میکنیم اگر دستگاه شما با باتری خارجی کار میکند، باتری را از دستگاه خارج کنید و حدود 15 دقیقه صبر کنید تا دمای دستگاه به حالت نرمال باز گردد.
  • حالت غیر عادی: اگر بعد از یک ویپینگ خیلی کوتاه این خطا نمایش داده شود دستگاه شما یک مشکل داخلی دارد که برای رفع آن باید به یک مرکز معتبر ویپ مراجعه نمایید.

خطای LOW BATTERY

این ارور هم یکی دیگر از ارور های معمول است که به سادگی رفع می شود. وقتی دستگاه خطای لو باتری را نمایش می دهد تنها کاری که نیاز است برای رفع آن انجام بدهید شارژ باتری ویپ است. ممکن است ویپ شما دارای باتری داخلی یا خارجی باشد که در هر دو صورت با اتصال کابل می تواند خیلی ساده دستگاه خود را شارژ کنید. ممکن هم هست گاهی اوقات این خطا درعین پر بودن باتری نمایش داده شود که در این صورت با تعویض باتری برطرف خواهد شد.

خطای ATOMIZER SHORT یا OHMS TOO LOW

این خطا در ویپ زمانی رخ می دهد که کویل دستگاه باعث ایجاد اتصال کوتاه شود. در واقع این ارور وقتی روی نمایشگر نشان داده می شود که جریان انرژی توسط چیزی مختل شود.

نکته مهم

در دستگاه هایی که صفحه نمایش ندارند و دارای چراغ LED هستند نور چراغ به رنگی متفاوت با حالت معمول دستگاه و به صورت چشمک زن در می آید.

سه دلیل برای نمایش این خطا وجود دارد:

  1. باتری معیوب
  2. شُل بودن پایه کویل دستگاه و ایجاد یک اتصال غیر ضروری
  3. ضربه خوردن اتومایزر و عدم اتصال کامل اتومایزر به ماد

برای حل این مشکل بهتر است ابتدا باتری ها و کویل ویپ را بررسی کنید تا ببینید کدام یک از آنها باعث ایجاد اتصال کوتاه می شود. باتری را برداشته و آن را روی یک شارژر باتری خارجی قرار بدهید. با این کار می توانید سلامت باتری را بسنجید. اگر باتری ها مشکل داشتند با تعویض آنها این خطا رفع خواهد شد.

اگر مشکل از باتری نبود باید کویل اتومایزر را بررسی کنید و ببینید سیم پیچ اندازه مناسبی داشته تا با کپ و دک دستگاه اتصالی نداشته باشد، هم چنین هیچ شکستگی در کویل دیده نشود. اگر با تعویض کویل هم این مشکل حل نشد احتمالا دلیل این خطا شل بودن کانکشن 510 ماد یا اتومایزر است. در این صورت باید دستگاه خود را برای تعمیر بخش کانکشن به یک مرکز معتبر ببرید.

خطای OVERHEATING

این خطا معمولا زمانی که برای مدت طولانی ویپینگ می کنید و دستگاه داغ می شود آن هم طوری که نمی توانید آن را لمس کنید، نمایش داده می شود. در این حالت بهتر است باتری های دستگاه را برای 15 دقیقه از دستگاه خارج کنید تا ویپ خنک شود. البته ممکن است با چند کام کوتاه هم ویپ شما خیلی گرم شود و این خطا نمایش داده شود که در این صورت اگر با خارج کردن باتری و کمی صبر کردن باز هم خطا نمایان شد احتمالا باتری معیوب شده و در حال جریان کشی است و یا ممکن است اتصالی ای رخ داده باشد و باید برای بررسی فنی دستگاه به یک مرکز تعمیر ویپ مراجعه کنید.

و خطای آخر، روشن نشدن دستگاه

یکی از خطاهایی که ممکن است پیش بیاید این است که دستگاه به طور ناگهانی خاموش شده و دیگر روشن نمی شود ؛ در 90 درصد مواقع وقتی چنین اتفاقی می افتد می توان احتمال داد که جویس به داخل دستگاه وارد شده و به قسمت چیپست دستگاه نفوذ کرده است و از اساسی ترین مشکل ها در بحث ارور ویپ می باشد.

در چنین مواقعی حتما باید دستگاه را به دست تعمیرکار متخصص بسپارید تا با دقت چیپست دستگاه را تمیز و مشکل را حل کند و اگر با دقت بالایی این کار صورت نگیرد احتمال سوختن آی سی اصلی دستگاه زیاد می باشد ، پس این مورد را حتما به دست تعمیرکاران معتبر ویپ بسپارید.

نتیجه گیری

دستگاه ویپ هم مانند هر دستگاه الکترونیکی می تواند بعد از مدتی در صورت استفاده نادرست دچار مشکل شود و نیاز به کمی بررسی و شاید تعمیر داشته باشد. خوشبختانه این دستگاه ها بسیار هوشمند هستند و تا جایی که می توانند ارور ویپ را به شما از طریق صفحه نمایشگر منتقل می کنند. امیدوارم این مقاله در حل این خطاها بتواند کمک تان کند. در صورتی که در هر بخش سوالی برای شما بوجود آمد می تواند در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا پاسخ آن را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه